top of page

Cesta z akadémie do sveta AI: dnes pomáha ženám vo vede využívať umelú inteligenciu

  • Jun 5
  • 4 min read

Updated: Jun 6


Umelá inteligencia nepochybne zamávala svetom a mení spôsoby, akým pracujeme v najrôznejších odvetviach. To sa odrazilo aj na minuloročných Nobelových cenách, ktoré sa niesli v duchu AI.  Ak sa pýtate, ako môžete AI využiť vo svojej vlastnej práci a aké zručnosti budete potrebovať, aby ste držali krok s dobou, máme pre vás webinár Veda v ére AI: Ako využiť AI v každej fáze výskumu.


V tomto rozhovore predstavíme vašu lektorku Nikolu Ondrík Andreánsku, Senior Product Managerku v spoločnosti Microsoft, ktorej kariérna cesta je rovnako jedinečná ako AI prompty, ktoré pomáha ľuďom vytvárať. 


Dozviete sa o jej profesionálnej ceste, o tom, čo ju na AI fascinuje, čo ju motivovalo stať sa profesionálnou koučkou a pracovať na rozhraní medzi ľuďmi, vedou a technológiami.



O kariérnej ceste:


Svoju kariéru si začala v akadémii, kde si sa venovala psychológii a modelovaniu infekčných chorôb. Čo ťa motivovalo prejsť do technologického sektora?


Počas štúdia psychológie som objavila lásku k výskumu a analýze dát, takže z môjho pohľadu som prechod do technológií začala už na magisterskom štúdiu kognitívnej vedy. Tam som sa dostala k programovaniu a umelej inteligencii. V tom období by mi ani nenapadlo, že raz budem pracovať v Microsofte na platforme, ktorú využíva aj Copilot. PhD na University of Liverpool som chcela využiť aj na objavovanie kariérnych možností, a tak som sa dostala k produktovému manažmentu.


Nikola Ondrík Andreánska
Nikola Ondrík Andreánska

Technológie sú skvelým sektorom, pretože prácou v tejto oblasti sa stávame súčasťou komunity, ktorá posúva ľudstvo vpred – rovnako ako veda.





Keď sa obzrieš späť, aké zručnosti alebo skúsenosti z výskumu ti najviac pomáhajú v súčasnej práci v Microsofte?


Je toho veľa, ale napríklad som sa naučila nebáť sa robiť chyby, čo mi pomáha rýchlo sa učiť a prispôsobovať zmenám. Najviac mi však pomáha schopnosť uvažovať o komplexných problémoch a jasne ich komunikovať.


S akými najväčšími výzvami si sa stretla pri prechode z akademickej sféry do sveta technológií a ako si ich zvládla?


Asi najnáročnejšou výzvou bola „zmena identity“. Vo vede je veľmi časté, že sa stotožníme s našou prácou a ja som nebola výnimkou. Vnímala som sa hlavne ako expertka, a to bola veľká zmena, keďže produktová manažérka musí najmä využívať vedomosti iných expertov, aby mohla robiť svoju prácu efektívne. Pomohla mi trpezlivosť, vlastná reflexia a rozhovory s kolegami, ktorí si tým prešli tiež.


V súčasnej práci dostávaš príležitosti vzdelávať sa a venovať sa dobrovoľníctvu, vďaka ktorému si pre nás pripravila webinár. Zároveň si sa stala certifikovanou koučkou. Povedz nám o tom viac.


Dobrovoľníctvo aj priebežné vzdelávanie sú súčasťou kultúry v Microsofte, či už v rámci firemných aktivít, alebo mimo nich.


"Na dobrovoľníctvo mimo práce máme vyčlenené 3 dni do roka, ale máme aj rôzne iné spôsoby, ako darovať svoj čas predschváleným organizáciám."

Čo sa týka vzdelávania, často je aspoň čiastočne sponzorované z firemných benefitov, no nie je súčasťou pracovnej doby – takže koučingovú certifikáciu som si robila popri práci. Koučing je veľmi užitočný, napríklad pri vedení produktívnych 1:1 alebo skupinových stretnutí, a preto je veľmi populárny vo veľkých firmách.



O AI a pripravovanom webinári:


AI sa vyvíja veľmi rýchlo – čo ťa na jej využití vo vede a výskume najviac fascinuje?


Koľko času dokáže ušetriť. Publikuje sa stále viac a viac a zostať „up-to-date“ je náročné.


"Pomocou AI sa vieme v relatívne krátkom čase pozrieť na akúkoľvek tému z viacerých uhlov, aj keď nemáme v danej oblasti expertízu. Dnes je vďaka AI oveľa jednoduchšie pracovať interdisciplinárne."


Aký AI nástroj alebo tip ty sama používaš denne a nevieš si bez neho predstaviť prácu?


V práci používam najmä Copilota, keďže mi umožňuje prístup ku všetkým pracovným dokumentom a konverzáciám v Outlooku alebo Teams chate. Mimo práce používam ChatGPT, kde som si vytvorila aj vlastného agenta. Nedávno som začala intenzívne používať aj Perplexity na akýkoľvek prieskum novej témy.


Zdôrazňuješ etické a zodpovedné používanie AI. Na čo by sme si podľa teba mali dať najväčší pozor?


Verifikácia údajov. LLM generuje text, a hoci sa rôzne produkty líšia v miere „halucinácií“, riziko tu vždy je. K AI často pristupujeme ako k vyhľadávaču informácií, čo nie je ideálne. Aj pri používaní AI treba stále rozmýšľať. Napríklad, aj keď napíšem vlastný text a požiadam LLM o jeho úpravu, dôležité detaily sa môžu stratiť – a je na nás, aby sme sa uistili, že výstup je stále kvalitný.


Ak by si mala vybrať len jednu vec, ktorú si účastníci z webinára odnesú, čo by to bolo?


Že AI ponúka viac než len asistenciu pri vyhľadávaní informácií. Môžeme vďaka nej získať nové zručnosti a expertízu a rapídne rozšíriť vlastné obzory. Ukážeme si, čo to presne znamená využiť AI naplno – a ako premýšľať o jej využití do budúcna, keď sa modely budú ďalej zlepšovať.





"AI ponúka viac než len asistenciu pri vyhľadávaní informácií. Môžeme vďaka nej získať nové zručnosti a expertízu a rapídne rozšíriť vlastné obzory."

Na záver:


Akú najlepšiu radu si dostala, ktorá ti pomohla v kariérnej ceste a rada by si ju odovzdala ďalej?


„Mysli na seba.“Je to rada, ktorú som dostala niekoľkokrát – a nikdy nesklame. Nikto iný nežije náš život, preto iba my sami vieme, čo je pre nás najlepšie, v súlade s našimi hodnotami a preferenciami. V živote prechádzame rôznymi fázami, a preto sa naše potreby a priority menia. Je dôležité vedieť, čo chceme alebo potrebujeme v danom období – a podľa toho robiť veľké rozhodnutia.


"Nikto iný nežije náš život, preto iba my sami vieme, čo je pre nás najlepšie, v súlade s našimi hodnotami a preferenciami."

Comentarios


bottom of page